Mød os på Facebook

Tidligere udstillinger i Luddes Hus

2016 Laila Andersen-Malerier
Anja Plato-Malerier
Manfred Hubscher-Malerier
Anine Meilby-Skulturer -keramik
Ulla Bjervig-Malerier

2015 Kisser Størner-Malerier
Lene Wiklund-Billedkunst -Bent Jessen- Broncekunst
Kirsten Holm- Keramik,tegning og foto på canvas
Grethe Mikkelsen-Malerier 
Henrik Schutze -Ingegerd Bilving Jørgensen Malerier og skulpturer.


2014 Hans Henrik Krog-Malerie
BRITHA NIELSEN - Akvareller
JOAN BAXTER - Billedvævarbejde
BJARNE HØJLUND PEDERSEN  - Læsø malerier i olie
TOVE BALLING - Keramik og maleri med flere forskellige materialer


2013
MARTA JØRGENSEN - Keramik
JANE SUSANNE ANDERSEN - Maleri
Kunstforeningen udstillede i samarbejde med GALLERI TOM CHRISTOFFERSEN, København (fotoudstilling med fotograferne Teit Jørgensen og Roger Ballen)  
HENRIK SCHÜTZE Maleri og skulptur og INGEGERD BILVING JØRGENSEN - Skulptur
MARIANNE LYKKEBERG - Maleri

Den sidste udstilling for sæson 2013: 

Kunst i de royales kølvand
- Læsøkunst nu og da

Luddes hus gæstedes den 3. september af Hendes Majestæt Dronningen og Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen. I samarbejde med Læsø Museum lavede foreningen en særudstilling som blev fremvist for regentparret.

2012
ANN CHARLOTTE OHLSSON og ANNE METTE HJORTSHØJ - Keramik
GUNILLA ROSENBERG – Billedkunst
MELAINE CHRISTENSEN – Billedkunst
Foreningen udstillede i samarbejde med GALLERI TOM CHRISTOFFERSEN, København (landskabsmaler Allan Otte og keramik Asger Jorn) samt LÆSØ KUNSTFESTIVAL
MERETE FALK NIELSEN - Billedkunst   

2011
DORIS BUNDGAARD HANSEN - Billedvæv og TINE BUNDGAARD CHRISTIANSEN - Glas.
EYDNA KJELNÆS - Billedkunst
ULLA BOLIN - Billedkunst
ANETTE GRAAE - Tekstilkunst
KISSER STØRNER - Billedkunst
PAULA VIITANEN - Billedkunst, skulpturer og collager
METTE LILLEVEDT - Tekstil- og billedkunst 

2010
LENE WIKLUND - Billedkunst 
ELSE og JØRGEN HINKE - Billedkunst 
HANS ERIK KROG - Billedkunst 
MELAINE CHRISTENSEN - Billedkunst 
KIRSTEN HOLM - Keramik 
INGER JUNGCLAUS - Keramik
ULLA STORM - Billedkunst 
2002
GRETE MIKKELSEN - oliemaleri

Læsøboernes yndlingsbillede, 5-års jubilæumsudstilling
HENNING THREMS-Træskærerarbejde
POUL JANUS IBSEN - Oliemaleri
PREBEN BRANDT, ALINE MAGNUSSEN, MATS ÅBERG, - Kultegning og skulptur
ELSEBETH SKÆRNINGE - Olie og akvarel
BITTEN HANSEN - Tekstilkunst
JYTTE ECKARDT, INGER HOLST SØRENSEN, GURLI RASMUSSEN - Tekstilkunst

2001
ANETTE TJEEN - Oliemalerier
STEEN RASMUSSEN - Grafiske arbejder
HENNING THREMS - Træskærerarbejde, arbejdende værksted.
ALEXANDER FRANK - Oliemalerier fra Læsø og Gotland
PETRA og KOORD-HARM GERDES - Oliemalerier og collager
LISETTE KAMPMANN - Silketryk
RIKKE ROSE - Oliemaleri
STEN CARLSEN - Oliemaleri
LÆSØS egne unge kunstnere

2000
MARINUS NIELSEN - Retrospektiv udstilling
RITA BUCH-HANSEN- Riveteknikker
JO DAM KJÆRGÅRD og PER HØJHOLD - Den tydelige solsort
Gamle Læsø fotos og Skjoldborgarbejder
PAUL ERLAND - Små bronze arbejder og LILLIAN CHRISTENSEN - Olie og akvarel
Juleudsmykning af Luddes Hus

1999
HENNING CHRISTENSEN - Oliemalerier
ANETTE KRÆN og JETTE NEVERS - Unikasmykker og billedvæverier
HENNING THREMS - træskærerarbejder og arbejdene værksted
Sotenäskunstnerne BIRGITTA ALM, JAN OLOF BÄCKSTRÖM, KERSTIN GRUNDBERG, GRETHE HULTGREN, JOHAN STERNER OLSSON
MANFRED HÜBSNER - Skitser fra min dagbog fra Læsø
Julestue, julepynt og julesalg

1998
MOGENS ESPERSEN - Kunstværker i nål og gtråd
Udstilling i anledning af Skovens Dag.
ERIK SKJOLDBORG samt Læsøs Ungdomssskolehold
BI REFFELT - Retrospektiv udstilling fra kunstnerens lange virke på Læsø.
ERIK SKJOLDBORG - Mindeudstilling
BIRGIT HORNSHØJ - Olie og kridt.

1997
ERIK SKJOLDBORG - Præsentationsudstilling
MYRNA FILBERT - Oliemalerie og akvarel


Tidligere udstillinger på sejlende Galleri Margrete 2014
ERIK SKJOLDBORG  diverse fra hans studiesamling som blev skænket Læsø Kommune efter hans død i 1997.
KIRSTEN TONSGAARD -  grafisk designer  

AGNETA MANNERBRINK - amatørfotograf. "I betragtarens öga"

2002
HENRIK SCHULTZE - Oliemalerier
STEFAN MALMSTRÖM- Akvarel, tegning og digte
DARA SPURE HANSEN - Oliemaleri

2001
LENE HELLEDIE og LONE BENNEDSEN - Oliemalerier med tilsvarende digte
CHRISTIAN ULRICK TERP - Fotokunst fra Læsø
LARS BISAU - Oliemalerier
Børnekunst fra Læsø

2000
ANETTE FALK LUND- Akvarel og olie
CHRISTIAN SCHMIDT - Tegninger og kul
SUSANNE BRYGMANN - Computerkunst
JENS BRAMMER - Olie - Tempura
Ung KUnst fra elever på Læsø Skole

1999
ANNE LINDHART - Oliemaleri
FOTOUDSTILLING . Lån os dit bedste feriefoto
MARIE BECK - Pseriegrafi

1998
BØRNEKUNSTudstilling fra projekt Tusindkunst
JOHANNES MEYER ANDERSEN - Litografiske tryk
JENS HOLTEGÅRD - Oliemalerier
ANNE METTE KNAGGÅRD- Olie, kridt og akvarel

1997
Læsø kunstnere udstiller egen værker ombord
ERIK SKJOLDBORG - Skitseudstilling